Botez

Botezul copiilor

Până în epoca Sf. Împărat Constantin cel Mare (începutul sec. al IV-lea) majoritatea celor care se converteau la creştinism şi se botezau erau adulţi. Procesul de convertire putea fi îndelungat şi putea include chiar perioade de supraveghere duhovnicească. Odată cu libertatea acordată creştinismului, în anul 312, numărul convertirilor şi al botezurilor a crescut considerabil şi, după o epocă în care candidaţii la creştinism amânau botezul pentru un moment cât mai târziu posibil, astfel încât să le fie iertate cât mai multe păcate, în prim plan au venit botezurile copiilor. Familiile creştine nu au mai întârziat momentul botezului copiilor lor şi i-au botezat pe aceştia curând după naştere.
Vârsta recomandată pentru botezul copiilor este între 40 de zile şi 3 luni.
Fireşte, dacă sunt botezaţi în pruncie, copiii sunt în măsură să facă o alegere în favoarea creştinismului şi să îşi mărturisească credinţa, de aceea e nevoie de garanţi, iar aceştia sunt naşii. Rolul acestora nu se încheie odată cu botezul, ci ei continuă să îi îndrume pe fiii lor duhovniceşti pe parcursul întregii vieţi. Logica în virtutea căreia Biserica botează copiii de la o vârstă atât de fragedă este aceea de anu-i lipsi de protecţia Harului, tocmai la vârsta la care sunt atât de vulnerabili. În primă instanţă este mai important darul în sine, decât a înţelege ce înseamnă acest dar.

Lista celor necesare pentru botez
• Naş ortodox. Numai un creştin ortodox îl poate călăuzi pe altul, pe cărarea ortodoxiei (trebuie să fi tu însuţi membru, pentru a gira ca un altul să fie primit în club).
• Certificat de naştere german sau român (copie pe hărtie)
• Lumânare
• Prosop de baie
• Faşă sau crişmă (pânză de botez)
• O păturică (pentru sezonul rece)
• O sticlă de ulei
• Săpun şi prosop pentru preot

Vă rog să luaţi legătura din vreme cu preotul, pentru a programa botezul, ideal înainte de a face rezervările la restaurant.

(Sursa: http://www.parohia-ravensburg.ro/botez/)